Професійне кредо: "Найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими" (О. Уайльд)

30.03.17

ТЕМНИЙ БІК ІНТЕРНЕТУ

ТЕМНИЙ БІК ІНТЕРНЕТУ
Смертельні ігри, в які граються діти
Департамент кіберполіції застерігає: у соцмережах діють небезпечні групи, в яких підлітків доводять до самогубства



Для сучасних підлітків комп’ютер та інтернет уже стали обов’язковими, замінивши багато речей, які для їхніх батьків були невід’ємними складовими життя. Бібліотека, кінозал, ігрова кімната, зв’язок з друзями через соцмережі — все це в одному місці. І перелік можна продовжувати. Зазвичай батьки, купуючи дитині дорогий гаджет, сподіваються, що основне, для чого його використовуватиме дитина, — навчання. І ще трошки — на розваги. Та рівень звикання до комп’ютера і залежності від нього нині, здається, перевершив усі допустимі норми. І вже хлопчики і дівчатка, блукаючи закутками інтернету, можуть інколи залишитись і без голови. Бо й загроз там таїться немало.
Так, співробітники департаменту кіберполіції Національної поліції України виявили у соцмережах групи, в яких доводять дітей до самогубства. Одна з таких, до якої входили 209 користувачів з України, діяла у соц-мережі «вконтакте». Нині її заблоковано.  До речі, у департаменті кіберполіції зауважують, що їх щодня блокує адміністрація соцмереж за зверненнями правоохоронних органів або користувачів.
 «Фанати таких спільнот називають себе китами, тому що тварини асоціюються в них зі свободою. Ці кити можуть літати, і цим, можливо, пояснюється те, що цей вид ссавців один з небагатьох, представники якого добровільно можуть звести рахунки з життям. Тому в усіх шанувальників «моря китів» і «тихих будинків» на особистих сторінках зображено відео або малюнки з китами, які літають. Нелюди, що організували цю систему, працюють так. Щоб вступити в групу, потрібно подати заявку для вступу до неї й написати певний текст у себе на сторінці. Якщо адміністрація групи «затвердить» кандидатуру, то ще й  проведе невеличке психологічне вивчення особи та її готовності до самогубства через спілкування в приватному чаті. А далі адміністратор групи схиляє дитину до виконання завдань (квестів), причому майже всі завдання передбачають нанесення дитині каліцтва або заподіяння болю. Усі ці «квести» обов’язково знімають на відео. Коли адміністратор групи впевнений у тому, що дитина готова до самогубства, створюють аудіо з музикою, в якому дитина виступає в головній ролі, та обговорюють усі її проблеми, які вона озвучила «провіднику». Єдиний вихід з усіх проблем, озвучених у цьому «творі», — вчинити самогубство. Перед цим дитина слухає аудіозапис та робить останній крок», — пояснює принцип дії злочинців департамент кіберполіції.
Утім, не варто думати, що на тому темному боці інтернету сидять психи, які отримують задоволення, дивлячись на дитячі страждання чи смерть. Фахівці пояснюють, що все це роблять кваліфіковані психологи, а мета — «нічого особистого, тільки бізнес». Бо відеозаписи дитячих самогубств організатори спільнот потім продають в інтернеті або в Darknet.
Тож щоб уберегти дитину від потрапляння в такі групи й від жахливої ситуації, фахівці рекомендують батькам  бути пильними і контролювати її спілкування у віртуальному світі. А ще краще — зацікавити справами у світі реальному. А виявивши такі групи самостійно, варто негайно повідомляти  кіберполіцію (https://www.cybercrime.gov.ua — цілодобово), телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (з 8:45 до 19:30 в робочі дні) або звертатися до адміністрації соцмережі, у якій було виявлено групу.
ПОРАДИ БАТЬКАМ
Як не допустити потрапляння дітей у злочинні інтернет-спільноти:
♦ приділяти більшу увагу психологічному стану дитини;
♦ перевіряти шкіру дитини на наявність пошкоджень. У разі їх виявлення — з’ясовувати обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу слід звертати на пошкодження у формі кита;
♦ перевіряти облікові записи (акаунти) дитини в соціальних мережах та групи, до яких входить акаунт. Перевіряти спілкування у приватних чатах;
♦ звертати увагу на коло спілкування дитини;
♦ намагатися зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;
♦ обов’язково контролювати те, які фото- та відеофайли є в гаджетах дитини;
♦ встановлювати функцію «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.

Джерело: Департамент кіберполіції Національної поліції України